Amy is Belgisch kampioen: “Ik doe acrobatische oefeningen op een paard”

20
dec
2024
Amy is Belgisch kampioen Voltige

Amy Van Dam (17) uit Sint-Amands is een toptalent in voltige. Dat is een onbekende maar indrukwekkende discipline binnen de paardensport. Onlangs veroverde ze de titel van Belgisch kampioen bij de junioren.

 

Wat is voltige?

“Het is een sport waarbij je acrobatische oefeningen doet op de rug van een paard. Dat galoppeert ondertussen in een cirkelfiguur, wat men een ‘volte’ noemt. Je krijgt daarbij ondersteuning van iemand die het paard met een touw in goede banen leidt.”

 

Hoe kwam je bij deze sport?

“Als klein meisje deed ik aan paardrijden én gymnastiek. Toen ik als vijfjarige naar een paardenshow ging kijken, dacht ik: dit wil ik ook. Op mijn negende vond ik uiteindelijk een club waar ik het kon leren. Sindsdien combineer ik mijn beide passies in één sport.”

 

“Ik ga twee keer per week in West-Vlaanderen trainen.”

 

Train je vaak?

“Ik ga twee keer per week in West-Vlaanderen trainen. De club daar biedt me – met de beste coaches en de beste paarden – het meeste potentieel om door te groeien. In Sint-Amands heb ik ook nog een eigen paard en pony om extra te oefenen. Ik combineer het trainen uiteraard nog met school.”

 

Je stond al op het Belgisch, Europees én Wereldkampioenschap. Hoeveel voorbereiding vergt je deelname aan zulke prestigieuze wedstrijden?

“We beginnen daar al een jaar op voorhand mee. Een trainer steekt voor mij een choreografie in elkaar. Tijdens het inoefenen geven verschillende coaches – soms zelfs uit het buitenland – tips om de puntjes op de i te zetten. Zelf kies ik altijd de muziek en het pak dat ik ga dragen.”

 

“De muziek en mijn pak kies ik altijd zelf.”

 

Deze sport is niet zonder risico’s. Ben je soms bang?

“Echte angsten heb ik niet. Maar voor ik aan een wedstrijd begin, heb ik natuurlijk wel gezonde stress want er kan altijd iets fout gaan. Gelukkig bleef ik tot nu toe gespaard van accidenten. Het enige waar ik soms mee kamp, zijn pijnlijke enkels. Dat komt omdat ik als afsprong een achterwaartse salto maak waarbij je hard op je voeten landt.”

 

Niet alleen jij, maar ook je paard moet stressbestendig zijn. Wat zijn de eigenschappen van een goede voltigeviervoeter?

“Het paard moet een goede dressuurbasis hebben zodat het consequent in cirkels blijft galopperen. Daarnaast moet het rustig in het hoofd zijn, want er gebeurt veel op en rond het dier. Tot slot moet het breed en sterk zijn, zodat ik ruimte heb om de oefeningen te doen én zodat het paard zelf geen last heeft. Op de rug van het paard ligt trouwens nog bescherming van carbon, we zorgen dus heel goed voor de dieren.”

 

Waar droom je nog van?

“Op korte termijn wil ik goed presteren op het wereldkampioenschap volgende zomer in Oostenrijk. Mijn droom is ook om een eigen wedstrijdpaard te hebben. Want het paard waar ik nu wedstrijden mee doe, is van mijn club. En later hoop ik ook mijn eigen club te openen waar ik zelf kan lesgeven – maar dan als hobby, naast een gewone job.”