Maak kennis met de zadenbib

Wist je dat onze gemeente een zadenbib heeft? Je kunt er zaadjes van bloemen, groenten en kruiden meenemen. Achter de schermen maken vrijwilligers zoals Eric De Roos en Hilde Van Caeyzeele dit mogelijk.
Waar is de zadenbib?
Eric: “Je vindt de zadenbib in de bibliotheek in Puurs. Op het gelijkvloers staat een rek vol zakjes met zaden. Die mag je gratis meenemen. Bedoeling is wel dat je zelf ook nieuwe zaadjes binnenbrengt. Zo houden we samen de zadenbib in stand.”
Hilde: “Voor alle duidelijkheid: de zadenbib is er voor iedereen. Ook wie geen lid is van de bib, mag zeker langskomen.”
Welke zaden zitten in het aanbod?
Hilde: “We hebben zaadjes voor bloemen zoals zonnebloemen, goudsbloemen en stokroos. Er is een aanbod voor groenten zoals tomaten, pompoenen en andijvie. En je vindt zaadjes voor kruiden zoals bieslook, roomse kervel en peterselie. We hebben altijd een ruim en gevarieerd aanbod.”
Eric: “In onze collectie zitten ook bijzondere zaden die je niet zomaar in de tuincentra vindt, denk aan olijfkomkommer. Nog een voordeel: bijna al onze zaden zijn biologisch en niet bewerkt.”
“Bijna al onze zaden zijn biologisch en niet bewerkt.”
De zakjes mag je zomaar meenemen?
Eric: “Absoluut, we vragen wel om het te beperken tot drie zakjes per bezoek. Daarna kun je aan de slag! Op de zakjes zie je vooraan de naam van het zaad en een foto van wat het moet worden. Achteraan staan instructies voor het zaaien en oogsten.”
Na een succesvolle oogst is het de bedoeling dat je nieuwe zaadjes binnenbrengt?
Hilde: “Klopt, net als bij de gewone bib breng je dus eigenlijk terug wat je geleend hebt. Alleen zo kunnen we de toekomst van de zadenbib garanderen. Liefhebbers die thuis veel zaden op voorraad hebben, mogen dat natuurlijk ook binnenbrengen zonder dat ze iets leenden.”
Eric: “Zaadjes deponeren doe je in onze brievenbusdoos bij het zadenrek. Graag in een papieren omslag of koffiefilter. Schenk bij voorkeur meer dan tien zaadjes, zodat we meerdere mensen gelukkig kunnen maken. Én schrijf er duidelijk bij over welk zaad het gaat.”
“We hebben altijd een ruim en gevarieerd aanbod.”
Jullie zijn de drijvende kracht achter de zadenbib. Hoe pakken jullie dat aan?
Hilde: “We zijn met vier vrijwilligers die elke donderdagvoormiddag samenkomen in de bib. Ondertussen zijn we zo geroutineerd dat ieder z’n taak heeft: de zaden sorteren, de zakjes vullen, de etiketten maken voor op de zakjes, …
Eric: “Het is leuk dat je hier met anderen dezelfde passie deelt en van elkaar bijleert. Zeker als er een zaad wordt binnengebracht dat ik nog niet ken, is het plezant om daarmee te experimenteren.”
De zadenbib bezoeken?
Dat kan tijdens de openingsuren van de bib in Puurs: Hondsmarkt 2.
Al tien jaar Dit najaar vieren we de tiende verjaardag van onze zadenbib! Wist je dat het concept kwam overgewaaid uit Amerika? In ons land bood Londerzeel in 2012 als eerste een zadenbib aan. Enthousiastelingen uit onze gemeente, waaronder vrijwilligers van de ecologische organisatie VELT, gingen loeren bij de buren. En in 2015 werd dankzij gemeentelijke steun gestart met een eigen zadenbib! |
PSSST Mis geen enkel nieuwtje over Puurs-Sint-Amands
Hoe wij omgaan met jouw persoonsgegevens lees je in onze privacyverklaring.