Nieuw: ophaling van gft

Een nieuw jaar brengt traditiegetrouw veranderingen met zich mee. Zo wijzigt er iets aan de afvalophaling. Want vanaf midden 2025 zul jij je groente-, fruit- en tuinafval – kortweg gft – apart moeten sorteren.
Veelgestelde vragen
Waarom moet ik gft sorteren?
De inzameling van gft is geen beslissing van ons lokaal bestuur, maar van de Vlaamse overheid. Die doet dat in het kader van een Europese richtlijn om klimaatdoelstellingen te halen. Want door organisch afval te sorteren, kan het dienen als grondstof om biogas te maken. Dat kan dan op het gasnet geplaatst worden of in elektrische energie omgezet worden.
Moet ik gft verplicht laten ophalen?
Je groente-, fruit- en tuinafval mag straks niet meer bij je restafval. Het sorteren van gft is dus verplicht, maar het laten ophalen is dat niet. Tenminste, als jij je gft in dat geval zelf composteert bij je thuis. Want ook dat is een goed idee: het is gratis en levert je een bodemverbeteraar voor de tuin op. Goed om te weten: tuinafval mag je natuurlijk ook gratis naar het recyclagepark brengen.
Hoe moet ik gft aanbieden?
De Vlaamse overheid besliste om de ophaling te organiseren via containers. Vanaf april zul jij zo’n container kunnen aanvragen. Je kiest zelf welk formaat je wil, bijvoorbeeld van 40 liter of 140 liter. De inzameling zul je moeten betalen: er is een kost per keer dat je de gft-container aanbiedt (1,14 euro) én per kilo (0,21 euro). IVAREM stuurt je hiervoor een betalingsverzoek.
Sorteren
Wat hoort wel bij gft?
- etensresten (gekookt en ongekookt)
- vlees- en visresten (zonder beenderen of graten)
- broodresten
- kaasresten
- koffiedik en papieren filters
- keukenrol
- eieren en eierschalen
- klein tuinafval
- mest van kleine huisdieren (planteneters)
- kamerplanten
Wat hoort niet bij gft?
- aarde en zand
- stof uit de stofzuiger
- kurk
- beenderen, graten en dierlijk slachtafval
- dode dieren
- behandeld hout
- fruitstickers
- groot snoeihout
- kattenbakvulling en vogelkooizand
- luiers, oorstokjes en ander hygiënisch afval
- mest van grote huisdieren (vleeseters)
- mossel- en oesterschelpen
- sauzen, vetten en oliën
- theezakjes en koffiepads
- vloeistoffen
- restafval
- andere gesorteerde fracties
Ophaling
IVAREM doet de eerste gft-ophaling op vrijdag 8 augustus. De ophaling gebeurt telkens op dezelfde dag in heel Puurs-Sint-Amands en is om de veertien dagen voorzien. De vrachtwagen komt bij je langs tussen 6u en 19u.
Je mag het gft uitsluitend aanbieden in een officiële container van IVAREM. Andere containers worden niet geledigd.
De ophaaldagen vind je terug in de ophaalkalender van IVAREM, op www.ivarem.be en in de app Recycle!
Meer weten? Surf naar www.ivarem.be.
PSSST Mis geen enkel nieuwtje over Puurs-Sint-Amands
Hoe wij omgaan met jouw persoonsgegevens lees je in onze privacyverklaring.