Gemeente Puurs-Sint-Amands
Kiezers kunnen in bepaalde omstandigheden een volmacht geven. Daarvoor zijn een volmachtformulier en een bijhorend attest of bewijsstuk vereist. De volmachtkrijger moet die documenten op de verkiezingsdag meebrengen naar het stembureau. Kiezers kunnen alleen een volmacht geven als ze niet zelf naar het stemlokaal kunnen gaan omwille van een van onderstaande redenen, die ze moeten aantonen met het bijhorende attest of bewijsstuk.
1. Voor onderstaande twee redenen dien je nog langs te komen in het gemeentehuis:
Je komt hiervoor langs tijdens de openingsuren van gemeentehuis in Puurs of het oud-gemeentehuis in Sint-Amands. Hiervoor is geen afspraak nodig.
- De kiezer verblijft tijdelijk in het buitenland om andere redenen dan hieronder vermeld. De kiezer voegt dan bij de volmacht (formulier A95) een attest (formulier A96a) van de burgemeester of van zijn gevolmachtigde waarmee deze de onmogelijkheid om naar het stemlokaal te gaan, vaststelt. Je vult het formulier (formulier A96a) in en komt langs tijdens de openingsuren. Breng hierbij de nodige bewijsstukken mee om je verblijf in het buitenland aan te tonen. Het is belangrijk dat er steeds een vertrek- en terugkomdatum wordt vermeld. Deze bewijsstukken kunnen bijvoorbeeld zijn: een reservatie bij een reisbureau, een kopie van een hotelvoucher, een kopie van een vliegtuigticket, een bewijs van boeking of een reservatie van een hotel of kampplaats via internet etc.
- Je oefent het beroep van schipper, marktkramer of kermisreiziger uit. De kiezer voegt dan bij de volmacht (formulierA95) een attest (formulier 96b) waaruit de uitoefening van het beroep blijkt. De burgemeester van de gemeente levert de volmacht (formulier A96b) af. Ook de leden van het gezin die met de kiezer samenwonen, kunnen op basis van dat attest een volmacht geven.
2. Voor alle andere redenen waarvoor je een volmacht kan geven, dien je niet langs te komen:
- Je bent omwille van medische redenen niet in staat om naar het stembureau te gaan of er naartoe gevoerd te worden.
- De kiezer voegt dan een medisch attest bij het volmachtformulier. Een arts die zelf kandidaat is, mag geen attest geven.
- Je bent om beroeps- of dienstredenen in het buitenland. Ook de leden van het gezin of het gevolg van de kiezer die met hen in het buitenland verblijven, kunnen op basis van dat attest een volmacht geven.
- Je voegt dan bij het volmachtformulier een attest van de werkgever met de bevestiging dat je om beroeps- of dienstredenen niet kan gaan stemmen.
- Je moet op de dag van de verkiezingen werken.
- Je voegt dan bij het volmachtformulier een attest van de werkgever met de bevestiging dat je om beroeps- of dienstredenen niet kan gaan stemmen.
- Je verkeert ten gevolge van een rechterlijke maatregel in een toestand van vrijheidsbeneming.
- Je voegt dan bij het volmachtformulier een attest van de directie van de inrichting waar je je bevindt.
- Je kan niet naar het stemlokaal gaan om redenen in verband met hun geloofsovertuiging.
- Je voegt dan bij het volmachtformulier een attest van de religieuze overheid met de bevestiging dat je niet kan gaan stemmen.
- Je bent student en kan om studieredenen niet naar het stemlokaal gaan.
- Je voegt dan bij het volmachtformulier een attest van de directie van de instelling waar je studeert.
Voorwaarden
- De kiezer die niet zelf gaat stemmen, is de volmachtgever. De kiezer die gaat stemmen in de plaats van de volmachtgever, is de volmachtkrijger.
- Een volmacht geldt voor alle verkiezingen waarvoor de volmachtgever uitgenodigd is. De volmachtkrijger moet dus stemrecht hebben voor minstens dezelfde verkiezingen als die waarvoor de volmachtgever stemrecht heeft.
- De volmachtkrijger mag slechts 1 volmacht aanvaarden.
- De volmacht met een verklaring op erewoord is afgeschaft. Dit werd gebruikt wanneer een kiezer geen bewijsstukken kon voorleggen dat die in het buitenland zat. De verklaring op erewoord kan vanaf de eerstvolgende lokale verkiezingen niet meer gebruikt worden om een volmacht te geven. De enige mogelijkheid die het Kiesdecreet vermeldt, is het voorleggen van bewijsstukken.
Procedure
1. Voor onderstaande twee redenen kom je langs in het gemeentehuis tijdens de openingsuren en breng je onderstaande zaken mee
- Verblijf in het buitenland indien dit niet voor beroeps- of dienstredenen is
- Volmacht (formulier A95)
- het attest van tijdelijk verblijf in het buitenland (formulier A96a)
- bewijstuk(ken) om je verblijf in het buitenland aan te tonen.
- Schipper, marktkramer of kermisreiziger
- Volmacht (formulier A95)
- Het attest uitoefining beroep van schipper, marktkramer, of kermisreiziger (formulier A96b)
- een attest waaruit de uitoefening van het beroep blijkt
- Voor alle andere redenen vul je enkel
- het volmachtformulier A95
- En zorg je voor een attest dat bewijst dat je niet kan stemmen.
- Je hoeft hiervoor niet langs te komen.
- de volmacht (formulierA95)
- het attest en/of bewijsstukken. Dit kan zijn het formulier (formulier A96a), of het formulier (formulier A96b), of een ziekteattest, of een attest van de werkgever, attest strafinrichting,...
- zijn identiteitskaart
- zijn uitnodigingsbrief
- uw uitnodigingsbrief
Meebrengen
- de volmacht (formulier A95)
- het attest en/of bewijsstukken. Dit kan zijn het formulier (formulier A96a), of het formulier (formulier A96b), of een ziekteattest, of een attest van de werkgever, attest strafinrichting,...
- zijn identiteitskaart
- zijn uitnodigingsbrief
- uw uitnodigingsbrief
Aandachtspunten
Ga je gaan stemmen met een volmacht, dan dien je te stemmen in het stembureau van de volmachtgever. Dit kan verschillend zijn van je stembureau waar jij moet kiezen. De stembureaus staan vermeld op de uitnodigingsbrieven.
Bijkomende informatie
Om misbruik van volmachten te voorkomen, wordt een lijst opgesteld van de kiezers die een volmacht hebben uitgeoefend. Het ronselen van volmachten is strafbaar.
Contactinformatie
Gemeentehuis Puurs-Sint-Amands
Forum 6
2870 Puurs-Sint-AmandsOpeningsuren
- Vandaag gesloten
- Morgen gesloten